digoron.org
İSTANBUL 21°C

Gök Gürültülü

Diğer Şehirler →

OSETLER

  OSETLER

  OSETLER
  Osetler, Kafkasya’nın yaklaşık 2500 yıldan beri yerli halklarındandır. Onlar, Hint-Avrupa kökenli halkların Kafkasya’daki temsilcilerinden biridir. Uzak ataları olan İskitlerin, ardından Sarmat ve Alanların Kuzey Kafkasya’ya yerleşmeleri ile devam eden bir sürecin günümüze kadar uzanan son halkasıdırlar.
  Osetler, Hint-Avrupa (Aryen) kökenli halklar ailesinin İrani diller konuşan kolundandırlar. Oset dili Hint-İran dil ailesinin kuzeydoğu kolundandır. Osetler, kendilerini esas olarak İron ve Dguron olarak tanımlarlar. Oset dilinin İron ve Dguron lehçeleri göreceli olarak saflıklarını korumuşlardır. Bu dillerin İrani karakteri baskındır.
  İronlar Kuzey Kafkasya’da bulunan Osetya-Alanya’nın orta ve doğu bölgelerinde; Dguronlar Osetya-Alanya’nın batı ve kuzeybatı bölgelerinde yaşamaktadırlar. Güney Osetya’da yaşayan Osetler de İron kolundandır ancak onlar kendilerini Kudar olarak tanımlamaktadırlar.
  Osetlerin nüfusu, dünyanın değişik ülkelerine dağılan diyaspora ile birlikte yaklaşık 700.000 kadardır.
  Osetler, 10. Yüzyılın başlarında, daha belirgin olarak 912 yılında, Bizanslı misyonerlerin çabalarıyla Bizans Ortodoks Kilisesi’ne bağlanmışlardır. Nüfusun yüzde yetmiş kadarı Ortodoks, kalan yüzde otuz kadarı da İslam –Hanefi mezhebi- dinindendir.
  İslam, Osetya-Alanya’ya 16 ve 17. yüzyıllardan itibaren doğu ve batı bölgelerinden girmiştir. Kırım’dan gelen Müslüman din adamları ve Kabardeyler batıda, Dağıstan ve Çeçenistan’dan gelen din adamları da doğuda İslam dinini yaymışlar ve özellikle Uezdan (Aristokrat) sülaleler arasında taraftar kazanmışlardır. Ancak, Osetlerin çok büyük bir çoğunluğu hala Ortodoks ve İslam ritüelleri ile birlikte ustaca korudukları pagan inanç sistemi geleneklerini de yaşatmaktadırlar.
  HAYRİ ATA…

  https://www.facebook.com/groups/ozguroset/

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yandex.Metrica