digoron.org
İSTANBUL 18°C

Gök Gürültülü

Diğer Şehirler →

Poyrazlı’da Anıt Çeşme ile Beslan Melekleri Unutulmayacak

  Poyrazlı’da Anıt Çeşme ile Beslan Melekleri Unutulmayacak

   

   

   

   

   

   

  YOZGAT’ın Boğazlıyan ilçesine bağlı Poyrazlı köyünde, yaklaşık bir ay önce Osetya’dan bisikletleriyle 1500 kilometrelik yolu pedal çevirerek gelen 8 sanatçı genç tarafından yapılan ‘Beslan Katliamı’nı anlatan anıt çeşmenin açılışı yapıldı.

  Alan Vakfı ile Poyrazlı Köyü Muhtarlığı’nın işbirliğinde 3 ay önce, köyde fidanları dikilerek oluşturulan ‘Beslan Melekleri Koruluğu’ Türkiye ile Kuzey Osetya arasında gönül köprüsü kurulmasına neden oldu. Osetya’dan bin 500 kilometrelik yolu bisikletleri ile kat eden 8 sanatçı genç, Poyrazlı Köyündeki Beslan Melekleri Koruluğuna ‘Beslan Katliamını’ anlatan anıt çeşme inşa etti. Çeşmenin açılışına, Beslan katliamında çocuklarını kaybeden 3 anne de katıldı.

  334 KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

  Kuzey Osetya-Alania Cumhuriyeti’ndeki Beslan Kentinde 2004 yılının Eylül ayında okulların açıldığı ilk gün, Şamil Basaev liderliğindeki İnguş teröristlerinin gerçekleştirdiği ilkokul baskını bir katliama dönüşmüş, 186’sı bebek ve çocuk olmak üzere 334 kişi hayatını kaybetmiş, 800’e yakın kişi de yaralanmıştı. Çocuk ve Kadınların rehin alındığı, tarihe ‘Beslan Katliamı’ olarak geçen olayda yaşamını yitiren çocukların anısına bu yıl, merkezi İstanbul‘da bulunan Alan Vakfı ile Oset’lilerin yaşadığı Boğazlıyan ilçesinin Poyrazlı Köyü Muhtarlığı işbirliğinde, katliamda hayatını kaybeden her bir çocuk için dikilen fidanlarla ‘Beslen Melekleri Koruluğu’ oluşturuldu. Kuzey Osetya’da bir araya gelen sanatçılardan oluşan 8 genç, bisikletlerle yola çıkarak bin 500 kilometre kat edip, yaklaşık bir ay önce Poyrazlı köyüne ulaştı.

   ANIT ÇEŞME YAPTILAR

  Poyrazlı’da köylüler tarafından ağırlanan gençler tarafından Beslen Melekleri Koruluğuna inşa edilen ‘Anıt Çeşme’ tamamlanarak açıldı. Alan Vakfı Genel Başkanı Sadrettin Kuşoğlu, Beslan’da hayatlarını kaybeden çocukların her yıl anıldığını hatırlatarak, “Poyrazlı köyünde üç ay önce her çocuk adına bir fidan dikilerek, bu koruluk oluşturuldu. Beslan Katliamının yıldönümü nedeniyle oluşturulan koruluk içerisinde gençlerimiz tarafından yapılan anıt çeşmenin açılışını yapmak üzere toplandık. Bu anıt çeşme, katliamın yaşandığı okulu temsil etmektedir. İçeride bulunan çocukların korkulu anlar yaşarken yaşadıkları susuzluğu, suya ulaşamamalarını konu edinmektedir. Burada akan bir çeşme bulunmasına rağmen, oraya kimse ulaşamamaktadır” dedi.

    Açılış programına katılan Beslan katliamında yaşamını yitiren çocukların anneleri ise, yaşanılan olayı anlatırken gözyaşlarına boğuldu. Anıtın açılışının ardından topluca dua edildi.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yandex.Metrica