digoron.org
İSTANBUL 13°C

Çok Bulutlu

Diğer Şehirler →

Haluk Tsoriti -Osetya -Chikola Anıları.

  Haluk Tsoriti, Esat Oğuz ile birlikte Chikola, Severnaya Osetiya-Alaniya, Russia’da.
  9 Temmuz 2013 ·
  11 günlük Osetya Seyehatimiz…
  11 günün 8 günü’nü Chikola’da geçirmiş olduğumdan kendimi fahri Chikola’lı ilan ediyorum. Şaka bir yana geçen sene gittiğimizde saolsunlar Leyla abla ve İzolde bize çok güzel bir program çıkarmışlardı ve kısa sürede ülkede görülmesi gereken yerleri çok güzel gezdirmişlerdi. Geçen sene sadece bir gece Chikola’da kalabilmiştim. Bu sene ki planlarımda geçen sene içimde uhde kalan Chikola’ya direk gidip orada hayatın içinde olmak ve yaşamı görmek istedim. 10000 nufuslu bir ilçe olan Chikola hiçte Poyrazlı’ya benzemiyordu o yönde yanında ki köylerle beraber irefski rayonun da başkenti gibi bir şey, ondan hayat çok canlı ve güzel bir kalabalık var. İnsan sokaklarda gezerken dilimiz tehlikesini bu çocuklar sayesinde atlacak diyerek bir sevinç duyuyor. Geneli tarım ve hayvancılıkla uğraşan köyde ciddi de bir memur kesim var. Çok sakin ve sıradan bir hayat yaşıyorlar. İkili ilişkileri çok iyi sık sık birbirlerini ziyaret ediyorlar. Özel günlerine kesinlikle katılıyorlar ve yaşlıya ciddi saygı gösteriliyor. Orada duyduğum bir söz hala kulaklarımda çınlıyor. “ ægdav hæsterti hatca cævcay, hæster huarz wæt, cævak huarz agdavgin vocay, haster laguz ku attey, cævakter nabazcay” sözü özü töre ve adetler büyüklerle beraber yaşar, büyükler adetlere sahip çıkarsa torunları da onları takip eder.
  Gittiğimizin ikinci günü bizi Güney Osetya sınırına yakın Çimara’ya çıkarttılar orada tsoritaların geldikleri yere gittik, kurbanlar kesip atalarımız için dualar ettik, orada kardeş sülalemiz tsoratalarla da tanışma fırsatı bulduk, aynı kanı taşıyan kardeşler biri ironca konuşuyor diğeri digoronca onu görünce çok sevindim, kendi aramızda ki iron digoron ayrımına alında en güzel cevaptır, sonuçta anlaştıktan sonra aynı değerleri paylaştıktan sonra biri chikola’dan diğeri zamankul’dan gelmiş ne fark eder, aynı atalara sahibiz. Tsorita’lara girmişken sülale ağacına bakmaya Tsoriti haster Anatolia’nın yanına gittik orada dedelerimizi bulma fırsatı da bulduk, bizim ordaki dedemiz Alimırza soyagacında yazıyor ama nesli yazmıyor, iki kardeşi var birisi Süleyman diğeri Magamed, Magamadin nesli devam ediyor ama Süleymanın neslininde Refik amcaların dedeleri olduğunu düşünüyoruz. Geldiğimiz tarih konusunda ama hala çelişkili rakamlar dolaşıyor. Alimırzanın babası Marzabek, onunda babaşı İslan, onun babası Gegi, geginin babası Gardo, gardo’nunda babası Tsori olarak sülalemizden dedelerimizi bulmuş bulunmaktayız.
  Cuma namazını chikola merkez caminde eda ettik. Mükemmel bir digoronca vaaz dinledik, Vaiz Tsarikati Aslan’a teşekkürler. Pazar günü Chikola’da tüm kafkas bölgesi müslümanlarının da katıldığı toplantıya gittik, dağıstan, cecenistan, kabardey, adige ve binimum cumhuriyetlerden gelen kardeşlerimiz, halat cekme güres, bilek güresi gibi çeşitli dallarda yarışıp beraberce güzel vakit geçirdiler. Din adına pek söylenecek bir şey yok olan sıkıntıları sizde biliyorsunuz. Cuma namazında cami cemaatine hayran kaldım, geneli gençlerden oluşan şahane bir kalabalık vardı.
  İki günde digorkomdaki dağları çıktık, mükemmel bir manzara harikulade bir tablo kesilikle herkesin görmesi gereken bir güzellik, ma ço ta , çinaga ve vællakkom, bir gece vællakkom’da kaldık, köy insanının yarım ironca yarım digoronca konuşması baya garibime gitti. Nehirde yüzmece balık tutmaca ve ata binmek yapılabilecek en güzel faaliyetlerden birkaçı… Turizm açısından dünyanın bence keşfedilmemiş yegane yerlerinden birisi… Osetya içinde herkesin söylediği digorkom’daki dağlar hiç biryerde yok sözüne katılmamak elde değil… Bizi dağlara çıkartan Kona ekibine teşekkür ederiz, Tamu, Albert, Ruslan….
  Düğünlerine gelince biraz kapitalizmden etkilenmişleri bizde ki gibi damat falan yivazakdona da oturmuyor, bir gün sürüyor, argon kendi aralarında yapıyorlar, sonra da hacaseni de yapıyorlar ve bitiriyorlar, kaftlarında cecen dağıstan ve gürcü etkisi baya hissediliyor, kaskon hiç oynamıyorlar, agdavlar konusunda biraz körelmiş gördüm düğünleri… düğününe katıldığımız budtiti borisbiye de ömür boyu mutluluklar…
  Her konuştuğumuz insan bir çok soru soruyor, herkes kendi akrabalarını merak ediyor, görüşmek konuşmak istiyor. Hegilatalardan numaralarını verdiler, görüşmek için ciddi haber bekliyorlar. Köyde proje kapsamında çektiğim videoları izleyince çok duygulandılar, büyüklerimizin digoroncalarına hayran kaldılar, özellikle rahimet halanın arfasını ezberlemeye bile çalıştılar.
  Orada çektiğimiz fotoğrafları ve videoları peyderpey paylaşacağım, orada bizi misafir eden ve gönüllerini bize açan son geleceğimiz gece bizi ugurlamaya gelen başta evsahibimiz Tsoriti Taymuraz ve sevgili eşi Aleta’ya oğulları Ruslan ve Lazar’a kızları Fatima ile Alana’ya ve tsorita büyükleri, Totraz, Timur, Roza, Spica, Kola, Vitaly, Ruslan, Caray ve ailelerine kuzenlerin Madina, Amina, Marina, Diana ve ismini sayamadığım herkese çok ama çok teşekkür ederiz. Tsarigate İrbek ve İgora’da esat adına teşekkür ediyorum. İzolde, yuriy, Valery, zalina ve kona ekibine de bizi şehirde ağırladıkları için teşekkür ederiz.
  Herkesin gidip görmesi, bir şeyler paylaşması dileğiyle, Rabbim tez zamanda tekrardan kavuşturur inşallah….

  Tsoriti HALUK

  Kaydedildi
  Chikola, Severnaya Osetiya-Alaniya, Russia
  Şehir · Rusya
  Esat Oğuz ve 7 diğer kişi buradaydı

  Not: Bu yazı Haluk Karaaslan’dan izin alınmadan yayınlanmaktadır.. (İzin ba ciy.)

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yandex.Metrica